Havuç Dilimi (2 kğ)

Sizlere Özel Bir Lezzet Daha Havuç Dilimi

Ürün Detayı


90,00 TL KDV Dahil

 Gaziantep'te babadan oğla, ustadan çırağa öğretilerek, üretim şekli ve lezzeti ile ev yapımı baklavalardan farklılaşmıştır. Ürün çok ince hamur katmanları arasına fıstık ve kaymak konularak pişirilip, üzerine şerbet ilave edilmek suretiyle elde edilen tatlıdır.

Ürün yaş ve kuru olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Üretim şekli aynı olmakla birlikte kuru ile yaş arasındaki tek fark, raf ömrünü uzatmak için, kuru baklavanın, kaymak kullanılmadan sadece hamur katmanları arasında fıstık kullanılarak üretilmesidir.

 

Antep Baklavası'nın hammaddeleri;

* Hamur: Sert buğday unu, Sade yağ, (%99.9 yağ içeren, katkılardan arındırılmış, Saf tereyağı),Yumurta ve tuzdan elde edilen sert buğday hamuru.

* Şerbet: Şeker veya tatlandırıcı (diyabetik türü için) elde edilen şerbet.

* Kaymak: irmik ve sütten elde edilen kaymak.

* Antep fıstığı: Birinci Sınıf Antep fıstığı.

* Nişasta: Buğday Nişastası

 

Ayırt Edici Özelliği:

Fıstık: Ağustos ayının ilk haftasında daha yeni yeni olgunlaşan ve halk arasında "firik veya boz-iç" diye tabir edilen, 1 kilosunda 110-170 gr fıstık içi veren, koyu yeşil renkli, aroması yoğun, Antep fıstığı. Antep baklavası, imalat tarzı ve kullanılan Antep fıstığı ile ülke genelindeki ünü ile Gaziantep vilayeti ile özdeşleşmiştir. Antep baklavasında kullanılan Antep fıstığı Gaziantep yöresine özel bir üründür.

Sade Yağ: Keçi ve koyun sütünden elde edilmiş ve tuz ve diğer içeriğinden arınarak %99.9 yağ barındıracak şekilde hazırlanmış  tereyağı.

Kaymak: Keçi, koyun veya inek sütünün 105-108 C°ye kaynatılıp, içine yine bölgeden elde edilen irmik katılarak elde edilir.( 1000 gram süte 100 gr irmik).

Un: Sert buğdaydan elde edilmiş un.

Pişirme: 30-45 dakika sürekli çevrilerek, 200-300 C° da, tercihan meşe odunu ağacının ateşinde, taş (zeminli) fırınlarda pişirilmesi.

 

Antepli Baklava ustalarının hünerli elleriyle açılmış, zar kadar ince baklava yufkalarından imal edilmiş birinci kalite Antepfıstığı ve sade yağ kullanılarak yapılmış, Gerçek antep baklavasını bu kadar lezzetli yapan şey içinde kullanılan malzemelerin kalitesinden kaynaklanmaktadır.
         Baklava yapımında kullanılan sade yağ Şanlıurfa Harran'dan özel olarak getirtilir. Yufka yapımında kullanılan un, özel durum buğdayından elde edilmektedir. Bu bugdaydan elde edilen un ile yufka açmak çok zahmetli ve zordur gerçek ustalık gerektirir. Gaziantep baklavası, kırk kat yufka ile yapılır. Baklava yufkalarının arasına iri kıyılmış özel Birinci sınıf Antepfıstığı taneleri serpiştilerek hazırlanıp en kaliteli sade yağ ile taşfırınlarda altın rengine gelene kadar pişirilen ve ustalıkla şerbet verlilerek hazırlanan bu baklavalar size gerçek lezzeti ve kaliteyi sunmaktadır. 
Misafirlerinize gururla ikram edebileceğiniz bu seçkin lezzeti sadece özel günlerinizde değil, her zaman her yerde dostlarınıza, yakınlarınıza ve iş arkadaşlarınıza güvenle armağan edebilirsiniz.

Bu Ürün İçin Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Yorum Gönderebilir.

Sepet  

Ürün Yok

Kargo 0,00 TL
Toplam 0,00 TL

Sepet Ödeme

İndirimdekiler

Şuan İndimde Ürün Yok